Conduksen kuukausitiedote 11/2018

kansikuvak oko muutettu
Kuva: Anniliina Lassila

Tule mukaan Condukseen!

Järjestötoiminta on opiskelijan parasta aikaa! Condus tarvitsee timanttisia tyyppejä tiimiinsä ja just sä voisit olla sellanen ihminen, jonka innokkuutta, ahkeruutta ja hyvää fiilistä me kaivataan. Sinun ei tarvitse tietää tai osata mitään ihmeellistä etukäteen – tärkeintä on kiinnostus tulla tekemään Conduksen edunvalvonnasta, tapahtumista, ympäristön huomioimisesta, kansainvälisyydestä, taloudenhoidosta, tuutoroinnista, yhdenvertaisuudesta, puheenjohtamisesta tai vaikkapa viestinnästä toimivaa ja mahtavaa! Järjestötoiminta tuo sinulle paitsi valtavasti uusia ystäviä ja hauskoja kokemuksia, myös todella hyödyllisiä taitoja työelämään. Kuten olet ehkä viime viikkojen Instagram-esittelyistä huomannut, meillä on ollut tänäkin vuonna todella erilaisia ihmisiä mukana omilla vahvuuksillaan ja kyvyillään, eli ihan kaikenlaisia tyyppejä tarvitaan. Jos jokin vastuualue kiinnostaa sinua hiukankin ja haluat tietää lisää, ota yhteyttä esimerkiksi hallitus[a]condus.fi tai kyseisen vastuualueen sähköpostiin, jotka löydät nettisivuiltamme.

Conduksen hallitus valitaan 12.11. Tällöin valitaan puheenjohtajisto sekä hallituksen muut jäsenet, ja muiden jäsenten vastuualueet jaetaan järjestäytymiskokouksessa vuoden alussa.Päätapahtumat


45305559_2027584610631107_5095136449322287104_n

12.11. Condus ry:n syyskokous

Tervetuloa Condus ry:n syyskokoukseen Gustavus Rexille (Leppäsuonkatu 11) maanantaina 12.11. kello 18 alkaen! Kokoukseen ovat tervetulleita kaikki Conduksen jäsenjärjestöjen jäsenet. Kokouksessa valitaan Conduksen hallitus vuodelle 2019, joten se on Conduksen yhdistyksen kokouksista ehkä tärkein! Kokouksessa käsitellään myös alustava toimintasuunnitelma vuodelle 2019. Mukaan voi toki tulla vain seuraamaan kokousta, osallistuminen ei velvoita mihinkään.
Facebook


45124863_2023240687732166_5617664468361150464_o

20.11. DOMMA10

Rakas järjestötilaklusterimme Domus Gaudium täyttää tänä vuonna hulppeat kymmenen vuotta. Tätä onkin syytä juhlistaa mahtavilla, järjestörajat ylittävillä syntymäpäiväbileillä. Saavu yhdessä ystäviesi kanssa Dommalle riemuitsemaan kanssamme ja nauttimaan mahtavasta illasta yhdessä Matlun, Biosfäärin ja MMYLin kanssa.

Tarkemmat tiedot tapahtuman sisällöstä ja lipunmyynnistä löydät Facebook-eventistä.

 

HYYFEST

10.-24.11. HYY 150 FEST

Vuosijuhlan alla järjestettävä opiskelijakulttuurifestivaali kokoaa yhteen HYYn järjestöjen, osakuntien ja valiokuntien jännittävimmät tapahtumat. Ohjelmistossa mm. konsertteja, pakohuonepelejä, ruokatapahtumia, klubeja ja seminaareja yliopiston kampuksilla ja Helsingin avainalueilla. Juhlaviikot huipentuvat 24.11. HYYn 150. vuosijuhlaan ja The Circuksessa järjestettäviin synttäribileisiin (pääesiintyjänä Olavi Uusivirta!) sekä sillikseen. Vaikka vuosijuhlat ovat jo täynnä, synttäribileisiin ja sillikselle saa vielä lippuja!

https://www.hyy150.fi/hyy150-festivaali/
https://www.facebook.com/events/247963579249735/

luggage-1650171_1920

29.11. Ympäristötoimikunnan kirppisappro

Conduksen Ympäristötoimikunta järjestää jälleen Kirppisappron, jossa kierretään pitkän kaavan mukaan Helsingin kirpputoreja ja secondhand-liikkeitä. Reittisuunnitelmaan kuuluvat myös kahvilapysähdykset, jotta kirppisapproilijat jaksavat tehdä ekologisia heräteostoksia tai metsästää pitkään harkinnan alla ollutta kestävää täydennystä vihreämpään vaatekaappiinsa.

 


 

Muut tapahtumat


Comstart!-improt

Comstart! on Conduksen improvisaatiokerho, joka järjestää improvisaatioharjoituksia koko syksyn. Comstart! voi toimia ponnahduslautanasi Käyttiksen speksiin, joten mikäli haaveilet näytteleväsi speksissä, tule treenaamaan Comstart!:n kanssa!
07/11/2018 16:00 – 18:00 Aurora, draama 706
21/11/2018 16:00 – 18:00 Aurora, draama 707
05/12/2018 16:00 – 18:00 Aurora, draama 706
19/12/2018 16:00 – 18:00 Aurora, draama 706

 


 

Tulevat hallituksen kokoukset ja toimikuntien kokoukset


Yhdistyksen kokous:

12.11. klo 18 @ Gustavus Rex

Hallituksen kokoukset:

20.11. klo 17:00 @ Conddoori
12.12. klo 16:00 @ Gustavus Rex

Toimikuntien kokoukset:

Opintotoimikunnan kokoukset:
19.11. klo 18.00 @ Conddoori
3.12. klo 18:00. Paikka ilmoitetaan myöhemmin

14.11. kello 17.00 Ympäristötoimikunnan kokous @ Conddoori


 

Vastaa Conduksen jäsenkyselyyn

Koetko tarvetta avautumiselle? Haluatko lähteä kaverin kanssa leffaan? Vastaa Conduksen jäsenkyselyyn!

Vastaamiseen kuluu aikaa vain minuutteja, mutta sillä on suuri vaikutus Conduksen tulevan vuoden toiminnan suunnitteluun.

Vastausaikaa on 23.11. klo 23:59 asti.

Kaikkien yhteystietonsa jättäneiden kesken arvomme 4 leffalippupakettia (2 lippua per paketti).

Kyselyyn pääset täältä:

https://goo.gl/forms/8U1u1Re7cPCeNUv52

Condus kiittää vastauksestasi jo etukäteen ja toivottaa onnea arvontaan!

 


 

Opintoasiat

Opetussuunnitelmauudistus 2020-2023

Iso Pyörä on pyörähtänyt. Viime opetussuunnitelmauudistus mylläsi yliopiston merkittävästi ja loi sekavan ilmapiirin, joka on nyt hiljalleen laantunut. Sekasorron aikana moni asia on saattanut jäädä huomiotta ja monia mahdollisia vääryksiä on päässyt syntymään.

Yliopiston johto on katsonut, että näihin vääryyksiin täytyy puuttua. Pian yliopiston sisällä alkaa uuden opetussuunnitelman suunnittelu, jonka tarkoituksena on puuttua suurimpiin oikeusmurhiin ja tehdä tarvittavat välttämättömät korjaukset Iso Pyörän jäljiltä. Tätä opetussuunnitelmauudistusta on sanottu jo epävirallisesti “Apu Pyörä” -uudistukseksi.

Suunnittelutyö alkaa pian myös Kasvatustieteellisessä Tiedekunnassa. Mikäli koet Iso Pyörän vaikuttaneen sinun opintosuuntasi jollakin tavalla merkitsevästi, kannattaa olla yhteydessä ainejärjestösi edunvalvontaan, tai Conduksen edunvalvontatiimille. Näin huolesi pääsee eteenpäin niille, ketkä pystyvät asioihin vaikuttamaan.

Conduksen edunvalvonnan sähköposti löytyy tästä:

edunvalvonta[a]condus.fi

Johtoryhmähaku keräsi paljon hakemuksia – Kasvatustieteellinen ainut tiedekunta, jossa hakua ei tarvinnut jatkaa!

Sekä kandi-johtoryhmä että maisteri-johtoryhmä keräsivät paljon hakemuksia. Olimme Helsingin Yliopiston ainut tiedekunta, jossa hakuaikaa ei tarvinnut jatkaa. Voimme olla iloisia, että tiedekunnassamme on niin paljon koulutuspolitiikasta valveutuneita opiskelijoita!

Edustajistovaalit käynnissä – muistakaa äänestää!

Edustajistovaalit ovat taas täällä! Helsingin Yliopiston Ylioppilaskunnalle eli HYY:lle valitaan kahden vuoden välein 60 -henkinen edustajisto, jotka linjaavat HYY:n toiminnasta ja ovat merkittävässä roolissa opiskelijoiden arjen parantamisessa. HYY vastaa opiskelijoiden hallinnollisesta edunvalvonnasta, mutta näkyvämpi esimerkki HYY:n toiminnasta voisi olla esimerkiksi Unicafen toiminnan järjestäminen.

Äänestyspäivät ovat 31.10.–2. 11.2018 ja 5.11.-7.11.2018. Eri edustajistoryhmät saattavat olla silloin enemmän näkyvillä kampanjoimassa, myös Siltavuorenpenkereellä. Kannattaa tutustua eri ryhmiin ja valita oma ehdokas, ketä äänestää edustajistovaaleissa! Äänestys järjestetään sähköisesti, joten se on entistäkin helpompaa!

Lisätietoa löytyy alta:

https://hyy.helsinki.fi/fi/ylioppilaskunta/edustajistovaalit-2018

Kasvatustieteiden Ajankohtaiset Kysymykset -kurssipalautelomake keräsi paljon vastauksia – kiitos teidän vastauksista.

Tänä syksynä ensimmäistä kertaa tässä muodossa järjestetty Kasvatustieteiden Ajankohtaiset Kysymykset -maisterikurssi on herättänyt paljon keskustelua. Conduksen edunvalvontatiimiä lähestyttiin kurssin johdon puolesta antamaan opiskelijoiden näkemys kurssin toteutuksesta, jonka johdosta toteutettiin tämä kysely.

Kysely keräsi merkittävän määrän palautetta, kiitämme teitä teidän osallisuudesta. Kurssin aikana eniten haastavana koettiin kurssin hieman epäselkeä ohjeistus. Eniten kiitosta kuitenkin keräsi konseptimessut. Kehitysideoita tuli paljon, jotka viedään kurssin suunnittelijoille, jotka varmasti hyötyvät teidän palautteesta tulevia vuosia varten.


Tiedekunnan terveiset

Hyvä Opiskelija!

Tervetuloa keskustelemaan ajankohtaisista aiheista aamukahville/teelle Olivian ”akvaariotilaan” koulutusohjelmajohtajien kanssa.

Aamukahvikeskustelut ovat kerran kuussa maanantaisin 1.10., 5.11. ja 3.12. 2018 klo 8.30-9.30.

Ystävällisin terveisin Elina Kontu ja Inkeri Ruokonen