Conduksen kuukausitiedote 4/2017

Tämä on Conduksen kuukausitiedote, joka julkaistaan suomeksi, ruotsiksi ja englanniksi.
Detta är Condus månadsbrev som publiceras på finska, svenska och engelska.
This is a monthly newsletter of Condus published in Finnish, Swedish and English.

Seuraa Condusta sosiaalisessa mediassa: @condusry
FacebookInstagram & Twitter.

Tiedote sisältää:

  1. Tulevat tapahtumat
  2. Conduksen hallituksen tulevat kokoukset
  3. Toimikuntien tulevat kokoukset
  4. Vuosijuhlaviikko 3.-9.4.
  5. Conduksen laulukirjan uudistaminen
  6. Conduksen vappu

1. TULEVAT TAPAHTUMAT

3.-9.4. Vuosijuhlaviikko
3.4. Yhteislähtö kuntavaalien ennakkoäänestyksen
4.4. Condus10
8.4. Conduksen 13. vuosijuhlat (täynnä)
9.4. Conduksen ja Kannunvalajien vaalivalvojaiset
10.4. Laulukirja kuntoon!
16.4. Movie Night with the International Committee
18.4. Outdoors & Sauna @Kuusijärvi
19.4. Kirppisappro
19.4. HYYn tuutori-ilta
25.4. Merkkimarkkinat klo 10-14
27.4. Conduksen kanssa Kymppisuoraan
28.4. Kompleksin pussikalja-appro
29.4. Beer pong -turnaus
30.4. Vappureha @Nosturi
1.5. Vappupäivä
16.5. Ylimääräinen yhdistyksen kokous


2. CONDUKSEN HALLITUKSEN TULEVAT KOKOUKSET

Conduksen hallituksen kokoukset ovat avoimia kaikille Conduksen jäsenjärjestöjen jäsenille. Kevään kaikki kokoukset järjestetään Gustavus Rexillä (Leppäsuonkatu 11). Tervetuloa mukaan!

ti 11.4. kello 17@Rex
to 4.5. kello 17@Rex

16.5. kello 18 @Rex Ylimääräinen yhdistyksen kokous
Käyttiksen muututtua kasvatustieteelliseksi Condus päivittää sääntönsä vastaamaan uudistunutta tiedekuntatilannetta. Sääntöuudistusta suunnitellaan yhteistyössä Conduksen jäsenjärjestöjen kanssa huhtikuun ajan, ja sääntömuutoksesta päätetään 16.5. järjestettävässä ylimääräisessä yhdistyksen kokouksessa.


3. TOIMIKUNTIEN TULEVAT KOKOUKSET

11.4. Ympäristötoimikunnan kokous
18.4. Opintotoimikunnan tapaaminen


4. VUOSIJUHLAVIIKKO

Ma 3.4. Vuosijuhlakahvitus klo 11-14 @ Conddoori

Maanantaisin pienetkin hyvät asiat piristävät, ja Conduksen vuosijuhlaviikon maanantaina se pieni hyvä asia on Conduksen tarjoama kahvi Conddoorissa. Myynnissä myös pientä makeaa sekä suolaista purtavaa.

Ti 4.4. Condus10 – Pienten puolesta

Tule juoksemaan hyvän asian puolesta! Condus10 on perinteinen vuosijuhlaviikon juoksutapahtuma, jossa juostaan tai kävellään 10 kilometrin pituinen lenkki. Tänä vuonna Condus10 -tapahtuman tuotot lahjoitetaan Iceheartsille syrjäytymistä ehkäisevään ja vähävaraisten lasten liikuntaa tukevaan toimintaan.

Ke 5.4. Kampaus- ja meikkaus-ilta klo 16-17 @ Gustavus Rex

Keskiviikkona tiedossa on kampaus- ja meikkaus-ilta, jossa jaetaan niksejä hurmaavien lettien ja nutturoiden sekä näyttävän silmämeikin tekoon.

Ke 5.4. Tanssiharjoitukset klo 17-18 @ Gustavus Rex

Koska vuosijuhliin kuuluvat olennaisena osana tanssit, on keskiviikkona tiedossa myös vanhojen tanssien harjoittelua Rexillä.

To 6.4. Tanssiharjoitukset vol. 2 klo 16-17 @ Gustavus Rex

La 8.4. Vuosijuhlat @ Ravintola Hima & Sali (Ilm. Päättynyt!)

Pääpäivä! Viikko huipentuu lauantain upeisiin vuosijuhliin, jotka alkavat cocktailtilaisuudella kello 17 Ravintola Hima & Salissa.

Su 9.4. Silliaamiainen @ Gustavus Rex

Fiilistellään eilisen huikeita juhlia ja palaudutaan takaisin maanpinnalle silliaamiaisella kello 12 Rexillä. Sisäänpääsy ovelta ostettuna 15€.


5. CONDUKSEN LAULUKIRJAN UUDISTAMINEN

Lämmittääkö sitsit ja vuosijuhlat mieltäsi? Onko akateeminen lauluperinne lähellä sydäntäsi? NYT juuri sinulla on mahdollisuus tulla mukaan uudistamaan Conduksen laulukirjaa ja tulla varmistamaan, että juuri sinun lempilaulusi pääsee Conduksen uuteen laulukirjaan!

Kaikki conduslaiset ovat tervetulleita mukaan uudistamaan laulukirjaa juuri haluamallaan panoksella! Ensimmäinen tapaaminen järjestetään Gustavus Rexillä rennoissa meiningeissä maanantaina 10. huhtikuuta klo 18:00. Tervetuloa mukaan yksin tai yhdessä!


6. CONDUKSEN VAPPU

Conduksen vappu alkaa jo torstaina 27.4. ekskursiolla KY-mppikerhon approon, Kymppisuoraan. Ostaessasi lipun Conduksen kautta, saat sen euron halvemmalla! 28.4. Condus suosittelee menemisiksi Kompleksin pussikalja-approa, jossa pääset tutustumaan Helsinkiläisiin puistoihin. 29.4. Gustavus Rex sulkee sisälleen kotoisan Beer pong -turnauksen yhteistyössä Intelligenzian kanssa.

Vapun määrä saavuttaa lakipisteensä vappuaattona 30.4, jolloin Mantan lakituksen jälkeen Conduksen lipun alla tavataan vapaan seurustelun merkeissä Senaatintorilla. Tämän jälkeen siirrytään Nosturiin, jossa on tänä vuonna poikkitieteellinen juhla, Vappureha. Juhla toteutetaan yhteistyössä Limeksen, Matlun, Biosfäärin ja Kannunvalajien kanssa.

Vappupäivänä Conduksen teltta pystytetään Ullanlinnanmäelle klo 9. Tervetuloa pitämään sadetta!